نتورک مارکتینگ | بازاریابی شبکه ای | آموزش نتورک مارکتینگ

 

صحبت های زیادی در مورد بازاریابی شبکه ای وجود دارد و از هر کسی سوال کنید، دیدگاهی در مورد این کار به شما ارائه میدهد.

ولی در این پست مطالبی را با شما به اشتراک میگذارم که کسی آنها را به شما نمی گوید.

 

بازاریابی شبکه ای (نتورک مارکتنیگ) چیست؟

 

بازاریابی شبکه ای یا نتورک مارکتینگ یا MLM ، یکی از روش های به نسبت قدیمی برای توزیع کالا است. در این روش محصول یا خدمات مورد نظر به جای اینکه توسط زنجیره ای از واسطه ها به دست مصرف کننده نهایی برسد، از طریق شبکه ای به هم پیوسته از مشتریان توزیع میشود.

برای این که فایده این کار را بهتر درک کنید آن را با روش توزیع متشکل از واسطه ها مقایسه میکنم.در روش با واسطه، محصولی که در کارخانه تولید میشود ابتدا به دست توزیع کننده اصلی سپرده میشود، سپس به توزیع کننده منطقه ای میرسد، بعد به فروشگاه و مغازه و نهایتا به دست مشتری میرسد.در کنار این روند کار بازاریابی و برند سازی نیز در حال انجام است.

این مراحل هزینه بر هستند و هر کدام از واسطه ها سهم خود را از روی قیمت تمام شده محصول برمیدارند.

حالا در روش بازاریابی شبکه ای تمام این مراحل حذف می شوند و میان تولید کننده و مصرف کننده، فقط شرکت بازاریابی شبکه ای قرار میگیرد.در این حالت بسیاری از مبالغ گفته شده به واسطه ها نمیرسد بلکه به صورت پورسانت به افراد حاضر در شبکه داده میشود.به همین دلیل است که بازاریابی شبکه ای پتانسیل درآمد زایی بسیار بالایی به همراه دارد.

این مطلب به این معنی نیست که روش توزیع با واسطه مناسب نمی باشد یا درآینده از بین میرود.در مورد کالاهای غیر مصرفی اصلا استفاده از روش توزیع شبکه ای ممکن نیست و باید حتما به صورت توزیع با واسطه به دست مشتری برسند.نکته ای که اینجا وجود دارد این است که توزیع محصول به روش بازاریابی شبکه ای برای افراد موقعیت شروع یک کسب و کار را ایجاد میکند که فواید بسیاری به دنبال دارد.

 

 

بازاریابی شبکه ای چگونه کار میکند؟

 

در اینجا بازاریابی شبکه ای را از جنبه های مختلف بررسی میکنم و به سوالات موجود درباره ی این صنعت پاسخ میدهم:

 

 

1. بازاریابی شبکه ای دقیقا چه سودی برای افراد دارد؟

 

مهمترین فایده بازاریابی شبکه ای ایجاد آزادی زمانی است.چرا که با استفاده از این کار میتوان یک منبع درآمد انفعالی برای خود ایجاد کرد.به این ترتیب آزادی زمانی بسیار زیادی فراهم میشود.

همین طور دسترسی به افرادی که متعهد به ارتقا زندگی خودشان هستند، به تنهایی سود بزرگی دربر دارد!

 

 

 

2. آیا بازاریابی شبکه ای نتیجه میدهد؟

 

این سوال همیشه برای من عجیب بوده است.اگر شما یک گوشی موبایل بخرید ولی هیچوقت آن را روشن نکنید گوشی کار نخواهد کرد درست است؟ بازاریابی شبکه ای هم شبیه به همین است.

اگر از سیستمی که در اختیار ما گذاشته میشود پیروی کنیم و آن را به کار بگیریم، مجموعه خود را میسازیم و پورسانت دریافت میکنیم.اگر فقط ثبت نام کنیم ولی کاری انجام ندهیم، دستاوردی هم نخواهیم داشت.

افراد زیادی در نقاط مختلف دنیا هستند که درآمدهای بالایی از این صنعت ایجاد کرده اند.بازاریابی شبکه ای نیز مانند دیگر کسب و کارها دستورالعمل خاص خودش را دارد و کسی که از آن پیروی کند به موفقیت میرسد.اگر آموزش پذیر باشید و شرایط بهتر را بخواهید، بازاریابی شبکه ای برای شما نتیجه میدهد.

5 دروغ درباره بازاریابی شبکه ای

 

 

 

3. چگونه میتوان از بازاریابی شبکه ای درآمد کسب کرد؟

 

کسب درآمد از بازاریابی شبکه ای

برای کسب درآمد از نتورک مارکتینگ لازم است مجموعه ای از مشتریان را ایجاد کنید.لازمه آن پیروی کردن از سیستمی است که به شما داده میشود.برای موفقیت در این کار باید یک سیستم ساده داشته باشید که همه از آن استفاده کنند.

پس برای این که بتوانید از این کار پول دربیاورید باید ابتدا مشتری محصولات باشید و سپس دیگران را دعوت کنید که آنها هم همین کار را انجام دهند.

 

توضیحات تکمیلی در مورد نحوه انجام این کار:

آیا باید به صورت تمام وقت بازاریابی شبکه ای کار کنیم؟

چگونه یک شبکه ی سود آور در بازاریابی شبکه ای بسازیم

 

 

 

4.آیا اشباع در بازاریابی شبکه ای اتفاق می افتد؟

 

اگر به طور عامیانه به موضوع اشباع نگاه کنیم میتوان چنین دیدگاهی داشت:

وقتی یک نفر شروع به شبکه سازی میکند و مثلا 4 نفر عضو میگیرد اگر به همین ترتیب جلو برویم در سطح دوم 16 نفر و در سطح بعدی 64 نفر و... و اگر با همین روند ادامه دهیم برای آخرین اعضای مجموعه دیگر کسی باقی نمیماند که بخواهند عضو گیری کنند، پس شبکه نهایتا فرو میریزد.

منشا این دیدگاه، نداشتن درک درست از ساز و کار بازاریابی شبکه ای می باشد، که عامل ایجاد این دیدگاه هم خود نتورکرها هستند!

بر خلاف ادعای خیلی از نتورکرها، در نتورک مارکتینگ چیزی به اسم تصاعد وجود ندارد.قدرتی که در این کار وجود دارد، قدرت رشد است که یک پدیده طبیعی می باشد، اما این رشد به صورت تصاعدی نیست.هدف اصلی یک نتورکر واقعی، رشد دادن مجموعه ای از مشتریان است، دقیقا همان هدفی که هر کسی در هر کسب و کار دیگری به دنبال آن است، با این تفاوت که افرادی که وارد این مجموعه میشوند میتوانند خودشان به صورت فعال به رشد مجموعه کمک کنند و در ازای این کار درآمد داشته باشند.

در یک بیزینس شما محصول یا خدماتی دارید که میخواهید آن را تا حد ممکن به فروش برسانید تا کسب درآمد کنید.در اینجا موضوع بسیار مهمی وجود دارد که برای اینکه بتوانیم از نحوه عملکرد کسب و کارها به خصوص بازاریابی شبکه ای درک صحیحی پیدا کنیم، باید مورد توجه قرار بگیرد و آن هم تجدید و رشد جوامع انسانی است.تعداد انسان ها محدود نیست.هر جامعه ای در مسیر طبیعی تکامل، دائما نیازهای جدیدی را در خودش میبیند که همین موضوع فرصت های جدیدی را هم ایجاد می کند.به همین دلیل همیشه امکان رشد برای مجموعه ها وجود دارد.

برای این که این موضوع روشن تر شود مثالی میزنم: کسی را میشناسید که گوشی موبایل نداشته باشد؟ خیر؟ این موضوع باعث نمیشود شرکت های تولید کننده گوشی موبایل به فروش خود ادامه ندهند.

 

 

 

5.اگر مجموعه بخواهد به طور تصاعدی رشد کند، در نهایت همه فروشنده میشوند و دیگر کسی برای خرید باقی نمیماند.آن موقع چه؟

 

این موضوع هم معادل با بحث اشباع است که توضیح آن بیان شد.

یک مثال هم میزنم برای درک بهتر: اگر یک شرکت بتواند در تمام نقاط دنیا فروشگاه تاسیس کند و محصولاتش را همه جا به فروش برساند، دیگر کسی باقی نمیماند که خرید کند؟ باز هم جواب منفی است.

 

 

 

4. آیا در بازاریابی شبکه ای باید فروشندگی کنیم؟

 

کار یک بازاریاب شبکه ای، فروشندگی یا ویزیتوری نیست.کاری که یک نتورکر انجام میدهد جذب کردن مشتری است.جذب کردن مشتری در این حرفه اصولی دارد که اتفاقا خیلی هم ساده است.

اگرچه بعضی ها شخصا به فروش علاقه دارند و این کار را انجام میدهند که طبیعتا درصد پایینی از افراد را تشکیل میدهد.

توضیح بیشتر در مورد نحوه فروش در بازاریابی شبکه ای

 

 

 

5.چند درصد از افرادی که این کسب و کار را شروع میکنند به درآمدهای میلیاردی میرسند؟

 

کمتر از 1 درصد

 

 

 

6.چرا اینقدر کم؟

 

در اینجا باید 3 نکته را در نظر گرفت:

 

اول این که این درصد مربوط به افرادی هست که به طور کلی کار را شروع میکنند، که کاملا طبیعی است.در تمام کارها کمتر از 1% افرادی که آن کار را شروع میکنند به سطوح بسیار بالا از موفقیت میرسند.چند درصد از افرادی که فوتبال را شروع میکنند در رئال مادرید یا بارسلونا بازی میکنند؟ چند درصد از افرادی که رستوران فست فود تاسیس میکنند در تمام دنیا شعبه دارند؟

درصد بالایی از افرادی که وارد هر حرفه ای میشوند، پس از مدتی دیگر ادامه نمیدهند.بین آنهایی که ادامه میدهند هم تفاوت وجود دارد و بر اساس دلایل مختلف، همه به یک سطح یکسان از نتیجه و دستاورد نمیرسند.

 

نکته دوم این است که در آمار گفته شده، آن یک درصد برای درآمد های میلیاردی است!! این را باید در نظر داشت که خواسته های افراد با هم متفاوت است.بعضی ها انتظارشان از درآمد حاصل از بازاریابی شبکه ای در حدی است که بتوانند خرج ماهیانه خود را به راحتی تامین کنند.بعضی ها میخواهند منبع درآمد جدید برای خودشان ایجاد کنند.بعضی ها هم میخواهند میلیاردر شوند! هر کس متناسب با خواسته ای که دارد کار میکند و نتیجه میگیرد.

 

و نکته سوم (بسیار مهم): برای موفقیت در بازاریابی شبکه ای باید از یک سیستم قابل تکثیر پیروی کنید.بدون داشتن این سیستم، به دست آوردن درآمد انفعالی در هیچ سطح و لولی در بازاریابی شبکه ای امکان پذیر نیست.بسیاری از افراد یک سیستم قابل تکثیر در اختیار ندارند به همین دلیل هر کاری میکنند باز هم نمیتوانند نتیجه بگیرند!

 

 

 

7. چرا من وارد بازاریابی شبکه ای شدم؟

 

زمانی که با بازاریابی شبکه ای آشنا شدم، این ایده که میتوان بدون نیاز به سرمایه فراوان از آن درآمد بالایی کسب کرد، خیلی برایم جالب بود.به قابلیت بینهایت این کار برای درآمدزایی خیلی جذب شدم.وقتی که بیشتر در مورد آن تحقیق کردم فهمیدم بازاریابی شبکه ای زمینه ای را فراهم میکند که افراد بتوانند درآمد انفعالی داشته باشند که خیلی برای من مهم است.

علاوه بر آن آشنایی با افراد هم فکر و هم نگرش که به دنبال رشد و پیشرفت هستند از مزایای دیگر این کار است.همین طور در این کار زمینه ای فراهم است که افراد میتوانند بر روی رشد ذهنی خود کار کنند و مهارت های مهم و کاربردی در کسب و کار را به طور رایگان یاد بگیرند!

برای آگاهی بیشتر از فواید فعالیت در این صنعت : چرا باید بازاریابی شبکه ای کار کنیم؟

 

 

 

8. بازاریابی شبکه ای نسبت به کسب و کارهای دیگر چه مزایایی دارد؟

 

بازاریابی شبکه ای نوعی از کسب و کار است که به حداقل سرمایه ممکن در مقایسه با سایر کارها احتیاج دارد و ریسکی هم به دنبال ندارد.

همین طور برای وارد شدن به بازاریابی شبکه ای نیاز به داشتن تحصیلات یا تجربه خاصی نیست و راهکارهای لازم به افراد آموزش داده میشود.

از طرفی با وجود این که برای شروع سرمایه ناچیزی لازم است، قابلیت بسیار بالایی در درآمد زایی دارد.به همین دلیل آن را به کارهای دیگر ترجیح میدهم.

 

 

 

9. چه افرادی نباید بازاریابی شبکه ای کار کنند؟

 

دو دسته از افراد نباید بازاریابی شبکه ای کار کنند:

 

1- کسانی که حرف دیگران برایشان مهم است: اگر کسی این حالت را داشته باشد بهتر است وارد این کار نشود.چون زمانی که این کار را شروع میکنید قطعا عده ای پیدا خواهند شد که با شما هم مسیر نشوند، مخالفت کنند و حتی مسخره کنند.در این حالت اگر حرف دیگران برایتان اهمیت داشته باشد ادامه دادن خیلی سخت خواهد بود.

 

2- کسانی که آموزش پذیر نیستند: کسی که آموزش پذیر نباشد در این کار موفق نخواهد شد.اساس بازاریابی شبکه ای آموزش است.برای انجام کاری که قبلا آن را انجام نداده ایم و سررشته ای در آن نداریم طبیعتا باید آموزش ببینیم.پس اگر کسی آموزش پذیر نباشد، بهتر است این کار را شروع نکند.

البته داشتن ایده های سازنده خیلی خوب است اما به شرط این که اول سیستمی که در اختیار شما قرار میگیرد را به بهترین شکل ممکن پیاده سازی کنید و نتیجه بگیرید.

 

 

 

10. چه چیزهایی باعث عدم موفقیت افراد در بازاریابی شبکه ای می شود؟

 

عدم موفقیت افراد در بازاریابی شبکه ای (نتورک مارکتنیگ)

چند الگوی ذهنی و رفتاری را در افراد مشاهده کرده ام که باعث میشود در بازاریابی شبکه ای نتیجه نگیرند:

 

الف) فکر کردن به "نشدن": اگر زمانی را که صرف فکر کردن به احتمال "نشدن" و "نتیجه نگرفتن" می کنند به یادگیری و کار کردن اختصاص میدادند قطعا نتیجه میگرفتند.

 

ب) مقایسه کردن خود با دیگران: آنها دائما خودشان را با افراد دیگر که نتیجه بهتری گرفته اند مقایسه میکنند و این نکته را متوجه نمیشوند که کسی که نتیجه بهتری گرفته است، بهتر و بیشتر کار کرده.یا این که برعکس خودشان را با افرادی که دستاورد کمتری دارند مقایسه میکنند و با خود میگویند: "اشکالی ندارد اگر بیشتر تلاش نکنم"

 

ج) کسانی که به دنبال یک شبه پول دار شدن هستند: بعضی ها با این انتظار وارد بازاریابی شبکه ای میشوند که به سرعت و در عرض چند هفته به درآمد زیادی برسند.بازاریابی شبکه ای قابلیت درآمد زایی بالا به همراه سرعت قابل توجهی دارد ولی قطعا راه یک شبه پولدار شدن نیست.

 

 

 

دیدگاه‌ها  

# نیما پارسا 1396-09-17 20:10
عالی بود
موفق و پیروز باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# علیرضا ماستری 1397-03-08 17:01
متشکرم دوست من
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# سعید 1396-09-19 18:05
مطلب آموزنده ای بود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# علیرضا ماستری 1397-03-08 17:02
خوشحالم که استفاده کردید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# مهسا شالچی زاده 1397-01-19 18:14
به نکات مهمی اشاره کردید.مخصوصا مبحث تفاوت درآمد ها
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# محمدرضا قربانی 1397-11-04 10:18
تا حالا کسی از این زاویه به نتورک نگاه نکرده بود.متشکرم از شما
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# علیرضا ماستری 1397-11-04 11:46
درود بر شما
خواهش میکنم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# علیرضا مرتضوی 1397-11-07 22:14
جامع و کامل بود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# ماجد اکرمی 1398-02-14 12:14
با سلام خدمت آقای ماستری
حقایق رو در مورد این تجارت، بسیار جامع و بیطرف ارائه کردین

سپاسگزاریم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# علیرضا ماستری 1398-02-14 20:14
خواهش میکنم ممنون از شما
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# امیر65 1398-02-21 01:59
سلام مطلب عالی بود. سپاس
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# Star1373 1398-06-24 09:49
سلام جناب ماستری عزیز موضوعی که ذهن من رو خیلی درگیر کرده اینه که یه فرهنگ خیلی بد البته به نظر من بده توی تیم ما و بالاسری هامون هست که برای حتی جلسات معمولی هم که هر چندماهی توی دفتر خود شرکتمون برگزار میشه شر میزارن. شرط درآمدی نه شرط خرید شخصی میزارن این موضو خیلی ناراحت و حتی نگرانم کرده میخواستم نظر شما رو بدونم ممنون
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# علیرضا ماستری 1398-06-30 12:54
سلام
شرط گذاشتن برای بعضی از جلسات خاص خوبه ولی شرط گذاشتن برای تمام جلسات تیم درست نیست.
به اضافه این که شرط خرید شخصی هیچ موقع شرط خوبی نیست، برای هیچ جلسه ای
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# فهیمه 1398-08-27 14:39
عالی بود
موفق و پیروز و برقرار باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# آرش محمدی 1398-10-02 15:56
واقا تا حالا کسی این شکلی نتورکو باز نکرده بود.ممنونم از شما
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# مرتضی آقابیگی 1400-02-07 08:47
سلام
واقعا ازاین حرکتی کردی خیلی خوشمم اومد
و
ما رو هم کمک کن
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# علی پیراسته 1401-10-18 11:49
سلام ، خیلی ممنونم مطالب بسیار ارزشمند و مفید و در عین حال ساده و دقیقی رو بیان فرمودید ، متشکرم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید